Každý den se objevuje nepřeberné množství nových pracovních pozic a volných míst, kde nemají vhodného zaměstnance. Celá řada firem je v těžké situaci, protože nemohou sehnat dostatečný počet kvalifikovaných i méně kvalifikovaných pracovníků. Kde je problém? Když na jedné straně jsou lidé, kteří mají o práci zájem a na druhé straně jsou podniky, kterým zaměstnanci chybí? Zpravidla to bývá v neochotě lidí se za prací stěhovat nebo alespoň dojíždět na delší vzdálenosti.
Dojíždění může být snadnější
S dojížděním bývá problém zejména vzhledem k vysokým částkám, které utratíme za jízdné. Pokud si částku za dojíždění odečteme od výše platu, zjistíme, že pracovní pozice není tak atraktivní, jak se na první pohled mohlo zdát. Aby úřady práce podpořili uchazeče z menších měst a obcí, kde se pracovní pozice nacházejí zejména v průmyslových zónách vzdálených několik kilometrů, nabízejí příspěvek na dojíždění.
Jak získat příspěvek na dojíždění
Požádat o příspěvek na dojíždění mohou uchazeči evidovaní na úřadu práce alespoň pět měsíců. Ti, kteří si najdou práci mimo obec, kde bydlí a získají pracovní smlouvu na dobu neurčitou nebo alespoň na šest měsíců mohou požádat o proplácení nákladů na cestování. Nezáleží na tom, zda cestují do práce deset nebo sto kilometrů. Obvykle se však příspěvky na dojíždění pohybují mezi tisícem až třemi tisíci korun. Příspěvek můžete získat až po dobu jednoho roku a nenáleží zaměstnancům, kteří si vydělají více než 1,5násobek průměrné mzdy.
Vyplácení příspěvku
Příspěvek se vyplácí po schválení žádosti, a to jako paušální přiznaná částka a není nutné dokládat skutečnou výši nákladů. Zaměstnanec však dokládá úřadu práce výplatní list každý měsíc a poté dostává příspěvek. Příspěvek nemusí být použit jen na dopravu do zaměstnání, ale například i jako úhrada za hlídání dětí.