Představte si, že byste měli navíc nějaké peníze, třeba sto tisíc korun. Pro obchodníky na burze je to naprosto zanedbatelná částka téměř nehodná pozornosti, pro většinu Čechů se jedná o celé jmění, na které musí šetřit minimálně několik měsíců, ale třeba i let. Do čeho se vyplatí takové peníze investovat?
Ten, kdo s námahou naspoří sto tisíc, jistě nebude chtít riskovat, že o ně přijde, a jistě by bylo nemilé i to, kdyby se peníze po letech znehodnotily tím, že by původní vklad přišel o svou hodnotu.
Asi jen málokterý z běžných lidí si troufne zhodnotit své peníze na akciovém trhu, kde je může čekat jak strmý růst, tak stejně i rychlý pád. A když se v takových věcech laik nevyzná, je těžké se rozhodnout, jaká investice má smysl. Na druhou stranu, když podobnou sumu vložíte konzervativně na spořicí účet, tak sice budete mít jistotu, že o peníze nepřijdete, ale stejně tak téměř nic nevyděláte.
Jaké investice se vyplatí?
Neváhejte a inspirujete se radami profesionálů ve financích.
Než se do nějaké investice pustíte, tak si rozmyslete, na jak dlouho chcete investovat – kdy své peníze budete chtít zpět. Je rozdíl, zda plánujete vklad na několik let, anebo třeba jen na několik měsíců.
Pokud hledáte konzervativní řešení bez rizika a vyšší úroky než ty na spořicím účtu, vyzkoušejte termínovaný vklad. Zde se rovněž můžete rozhodnout, na jak dlouho zde peníze uložíte.
Hledáte dlouhodobou investici, která vás nezklame, nese minimální riziko a solidní zhodnocení? Investujte do zlata s přidanou hodnotou, jako jsou například zlaté mince – ty mají mimo hodnotu cenného kovu i sběratelskou cenu. Nicméně investovat můžete i do fyzického zlata, to je podle analytiků sázka na jistotu.
Zajímavá může být i investice do nemovitostí, jako je zemědělská půda, jejíž cena v budoucnosti poroste. Anebo do malé nemovitosti (bytový/nebytový prostor), kterou je možné pronajímat.