Patříte mezi rodiny, kdy na nákupy vyrazíte druhý den po výplatě, následně zaplatíte účty a další 3 týdny vám v peněžence zbývá jen pár stokorun? Pak je problém v nedostatečném plánování rodinných výdajů. Nemusíte být firma ani stát. Přesto potřebujete hlídat výdaje a mít přehled o tom, za co utrácíte.
Rozpočet si stanovte na každý měsíc
Každý měsíc je jiný, a ačkoliv se vaše příjmy obvykle z měsíce na měsíc příliš neliší, stránka výdajů může být velmi proměnlivá. Zapište si výši všech vašich příjmů a na druhou stranu uveďte pravidelné měsíční výdaje. Přidejte částky, o kterých víte, že daný měsíc musíte zaplatit. Nákup dárku k narozeninám, nákup nového sportovního vybavení, platba za výlet. Poté započítejte částku, kterou si posíláte na spořící účet jako finanční rezervu. Po odečtení všech nákladů a výdajů vám vyjde částka na běžné nákupy. Tu je vhodné rozdělit si do jednotlivých týdnů a každý týden utratit jen předepsanou výši. Týdenní výdaje se hlídají mnohem snadněji než měsíční.
Kolik si vytvořit rezervu
Pokud nevíte, jakou částku si můžete dovolit zasílat pravidelně na spoření, jeden nebo dva měsíce si schovávejte všechny účty od nákupů. Z nich zjistíte výši vašich výdajů a snadno je dokážete rozdělit na nezbytné a zbytné. Finanční rezerva by měla být tak vysoká, aby vám pokryla výdaje za alespoň 6 měsíců. V případě nemoci, úrazu nebo ztráty zaměstnání není možné hned sáhnout po půjčce. Proto se na nečekané výdaje připravujte průběžně a část peněz si odkládejte stranou. A kam uložit uspořené peníze? Zde platí, že se jedná o rezervu na mimořádné výdaje. Musíte je mít uloženy tak, abyste k nim měli okamžitý přístup. Není vhodný žádný termínovaný vklad s dlouhou výpovědní lhůtou ani investiční produkty, kde hrozí vysoké náklady v případě předčasného zrušení. Bankovní účet nebo jednoduchý spořící účet je pro takovou rezervu nejlepší.