Když našim lidem dojdou jejich vlastní peníze, nejednou je to zase až tak moc netrápí. Ne že by snad dokázali postrádané peníze s lehkým srdcem oželet, ale zvykli si na braní si půjček. A dokud je jim ochoten někdo podobnou pomoc poskytovat, proč by jí nevyužili?
Jenže ono je skutečností, že se od sebe jednotlivé půjčky citelně liší, co se jejich podmínek a mimo jiné i ceny týká. A přímo hororově může vypadat situace zejména u krátkodobých malých půjček od nebankovních společností.
Vždyť si to jenom představte. Podle společnosti Člověk v tísni, která už po řadu let sestavuje žebříček podobných nabídek bank a nebankovních společností, se totiž sice dá pořídit pomoc v desetitisícové výši formou kreditní karty či kontokorentu i za zhruba 360 korun, jenže u nadpoloviční většiny mikropůjček to dělá už víc než dvě tisícovky a rekordem tu byla podobná půjčka stojící dokonce čtrnáct a půl tisíce.
A protože někteří lidé nezvládnou posoudit výhodnost či nevýhodnost různých nabídek, nebo na to třeba i vysloveně rezignují a berou jakoukoliv nabídku, která se jim zrovna připlete do cesty, měli by si tito nechat pomoci aspoň žebříčkem, který tu pro ně zmíněná společnost sestavila podle hodnocení třinácti bank a devětadvaceti nebankovních společností v oblastech jako kreditní karty, kontokorenty, revolvingy nebo mikropůjčky přes internet.
Na základě takových faktů, jako je cena půjčky, sankce při opožděnému splácení, vstřícnost ke klientům a (ne)dostupné a (ne)srozumitelné informace, uspělo v plném rozsahu pouze osm bank a nebankovních společností, zatímco pět z těch ostatních se nedopracovalo ani k minimálně pozitivnímu hodnocení. A půjčovat si zejména od těch posledně zmíněných pěti je hazard.
A tak by měli lidé skutečně být ostražití a nepodléhat nějakému pozlátku nebo chvilkovým vnuknutím. Protože finanční poměry mnohých z našinců nejsou sice nijak růžové, mnozí z nás se potýkají s mnoha těžkostmi, ale po vzetí si pochybné půjčky by mohlo být i ještě daleko hůř.