Znáte to. Stát se může kdykoliv cokoliv a může to mít od banálních třeba až po velice závažné následky. A protože se některé z těchto následků odstraňují jen velice obtížně a některé škody dokonce ani napravit nelze, je vhodné se pro případ podobných situací pojistit.
Samozřejmě, ne každému hrozí totéž a ve stejném rozsahu, protože každý vede svůj vlastní život ve specifických podmínkách, ale aspoň to nejdůležitější by pojištěno být mělo. Pro strýčka Příhodu, jak se říká.
Pojištění vzniká uzavřením příslušné smlouvy s institucí zvanou pojistitel. Člověk tuto smlouvu s naprosto jasně danými pravidly hry uzavře, platí, a naopak získává výhodu v tom, že kdyby už k něčemu neblahému došlo, pojistitel splní to, k čemu se v oné smlouvě zavázal, tedy proplatí škodu nebo její část nebo učiní jinak, jak bylo domluveno.
Pojistit se může jak fyzická, tak právnická osoba, pojištění je někdy možné uzavřít i prostřednictvím jiné osoby zvané pojistník. A pravidlem je i to, že se pojišťují třeba i samy pojišťovny, v jejichž případě by mohlo teoreticky vzniknout riziko, že by nebyly z ekonomických důvodů schopny dostát svým závazkům, kdyby měly platit více, než předpokládaly.
Pojištění se může z pohledu jeho obsahu týkat pojištění osob, případně může jít o pojištění úrazové, důchodové, nemocenské, na dožití, existuje i pojištění cestovní, havarijní či živelní, pojištění majetku, zájmu, odpovědnosti za škodu a také pojištění proti odcizení nebo povinné ručení.
Někdy je takové pojištění dobrovolné, někdy povinné, tedy dané zákonem, někdy se uzavírá s pojišťovnou soukromoprávní a někdy veřejnoprávní.
Pojišťovnictvím se u nás mohou zabývat pouze organizace mající k tomu povolení od České národní banky, což se týká jak pojišťoven českých, tak i těch mezinárodních. A někdy mohou nějaké pojištění poskytovat kromě klasických pojišťoven třeba i banky, spořitelny či cestovní kanceláře.
A často je dobré si u nich pojištění sjednat. Protože člověk neví dne ani hodiny.