Nabídky nejrůznějších půjček jsou pomalu všude kolem nás. Pokud po některé z nich zatoužíme, stačí jenom splnit na nás kladené požadavky a můžeme ji mít. Můžeme. Ale neměli bychom díky této možnosti sáhnout rychle po jen tak ledajaké nabídce. Jsou tu totiž jak půjčky výhodné, tak i ty, u nichž se přeplácí přímo nechutně. A je logické, že by nás půjčky neměly zbytečně ruinovat.
Podle poslední zveřejněné analýzy našeho trhu z listopadu 2021 tu byly třeba možnosti padesátitisícové půjčky na rok, u nichž se zaplatilo navíc 1722 korun, ale byly tu i půjčky, u nichž se přeplatilo při stejných parametrech i více než 95000 korun, přesněji 95371 Kč. A věřte mi, že v tom posledním čísle není překlep.
Podle neziskové organizace Člověk v tísni a jejího každoročního Indexu odpovědného úvěrování, v němž bylo porovnáno pětatřicet poskytovatelů spotřebitelských úvěrů s licencí od České národní banky, je zřejmé, že vybíráme-li si finanční ústav, který nám má půjčit, měli bychom primárně sázet na banky, jež nabízejí půjčky poměrně levně a solidně. I když je tu určité riziko, že neuspějeme hned napoprvé, neměli bychom to hned vzdávat a mířit k dostupnější, ale dražší konkurenci. Nejrozumnější je pak začít v té bance, kam si člověk nechává posílat výplatu, kterou nejlépe zná a kde nejlépe znají jeho. A až poté, co tato i další banky žádost zamítnou, to zkusit u nějaké nebankovní společnosti.
Pak bychom se měli zajímat nejen o cenu pouhé půjčky, ale i o to, nakolik se nám tato může prodražit, pokud bychom nezvládli splácení nebo měli jiné problémy či potřeby. A důležité jsou i záležitosti týkající se s tím spojené byrokracie, postupu při problémech, promlčení pohledávek, nahlížení do registrů dlužníků a podobně.
Je záhodno sledovat důvěryhodnost nabídky, jež se projevuje třeba i v nabídce nebo neexistenci úvěrové kalkulačky, je třeba zajímat se i o výši splátek a maximální úrokovou sazbu, pokud jsou u nabídky nabízeny jen úroky od určité výše nahoru.
A hlavně nesázet na zprostředkovatele půjček! Protože ti se vždycky prodraží.