Ten, kdo si chce pořídit vlastní vkladní knížku, s tím už dávno nemá vůbec žádný problém. Jde o typ bankovního produktu, který si lze snadno zřídit, ať už je zájemcem o ni kdokoliv. Stačí zajít na pobočku zvolené finanční instituce, která tento typ spořicího produktu nabízí, vybrat si to pravé a dál už je to čistá rutina.
K založení vkladní knížky stačí, aby byl složen přinejmenším předepsaný počáteční vklad (knížka, na které by byla nula, je logicky pro vystavitele ekonomicky nezajímavá a ztrátová), vyplnit příslušný formulář a je to.
A jakmile člověk vkladní knížku má, může využívat všech služeb, jež mu tato skýtá. Tedy vkládat na ni peníze a zase je vybírat a ročně inkasovat finanční institucí nabízené a sem připisované úroky.
Výhodou tu je především to, že se jedná o časově neomezený produkt, u kterého se neplatí nic za vedení, vklady ani výběry a je tu velice jednoduchý přehled o transakcích, jež jsou s takovou knížkou činěny. Což činí tento finanční produkt zajímavým zejména pro starší spoluobčany, kteří se podobni onomu z lidové moudrosti známému starému psovi nechtějí či nedokážou učit ‚nové kousky‘ a kterým je příjemné i to, že je taková vkladní knížka hmatatelným důkazem a ne jenom čímsi virtuálním.
Pokud se vybírá vkladní knížka, lze vsadit na některý z následujících čtyř typů:
- Knížka bez výpovědní lhůty, u níž si lze peníze vybrat kdykoliv a v jakémkoliv množství (samozřejmě, jsou-li na ní dostatečné peníze uloženy).
- Knížka s výpovědní lhůtou, u níž je třeba výběr nahlásit ve smluvně daném předstihu.
- Dětská vkladní knížka, jež bývá provázena výhodnějšími úroky než ostatní typy.
- Výherní vkladní knížka, jež nenabízí úroky a její přednost spočívá v účasti ve slosování o výhry a prémie.
Každý si tu tak může vybrat to, co mu nejvíce vyhovuje. S výjimkou těch, kdo by chtěli za své peníze dostávat vysoké úroky. Protože vkladní knížky nejsou rozhodně produkty, jež by byly nějak extra dobře úročeny. Tady se na výnosech prostě zbohatnout nedá.