Každý stát žije pochopitelně v určité realitě a má svoji ekonomiku. A to jsou záležitosti, které jsou do značné míry propojené. Ve špatné situaci nemohou být dosahovány skvělé výsledky, stejně jako se se špatnými výsledky nikdo neocitá ve skvělé situaci. A Rusko není v tomto ohledu rozhodně výjimkou.
Co se týká hospodaření ruského státu v uplynulém roce, skončil tento pochopitelně docela nevalně. Ruské státní finance dosáhly deficitu 3,3 bilionu rublů, což pro ilustraci znamená něco přes bilion našich korun, a tento deficit činil asi 2,3 jejich procenta hrubého domácího produktu. A tomu se nelze divit, vzhledem k tomu, nakolik ovlivnila ruskou ekonomiku válka na Ukrajině. Původně se očekával přebytkový rozpočet, protože na tom byly ruské státní finance docela dobře, ovšem zmíněný konflikt výrazně zamíchal kartami a leccos pokazil. A namísto očekávaného jednoprocentního růstu tak přišel propad. Něco stála sama rusko-ukrajinská válka, něco ovlivnily na Rusko uvalené sankce třeba v oblasti nákupu ruské ropy, které snížily ruské státní příjmy.
Rusko ale svou loňskou ekonomickou situaci ustálo, a to díky využití ohromného státního fondu vytvářeného z příjmů z prodeje nerostného bohatství a díky prodeji státních dluhopisů.
A letos? Letos se očekávají další potíže související opět s ekonomickými a politickými sankcemi uvalenými na Rusko kvůli válce na Ukrajině. Vlivem zastropování cen ruské ropy v západních zemích poklesnou příjmy z jejího prodeje, a tak Rusku nezbylo nic jiného než omezit či odsunout výdaje nesouvisející s válkou na Ukrajině a začít uvažovat i o vyšším zdanění některých velkých firem, aby si zajistil stát dost peněz na svůj chod.
Ovšem Rusko si dlouhodobě počíná dobře, co se fiskální politiky týká, a proto na tom nejsou jeho státní finance zase až tak zle. A očekává se zhruba dvouprocentní letošní deficit, což je vzhledem k situaci, jež panuje, hodně dobrý výsledek. Aspoň tedy ve srovnání s hospodařením České republiky a většiny dalších zemí Evropské unie.