Jak uvádí dokonce i sama Česká národní banka, je překvapující, jak citelně rostou u nás, a nejen u nás, ceny bydlení. Nemovitosti jsou tu čím dál tím dražší a spolu s těmito cenami tak nevyhnutelně roste i výše hypoték, jež jsou lidem na koupi nemovitostí poskytovány. A byť pravidla pro poskytování hypoték v této souvislosti zpřísněna nebyla, počítá se se zvýšením takzvané sazby proticyklické kapitálové rezervy na ochranu úvěrového trhu pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry od července 2022 na dvojnásobek, čili na jedno procento.
Podle České národní banky jsou u nás ceny bytů nadhodnocené v průměru o osmnáct procent a někde dokonce až o čtvrtinu. A podle některých členů bankovní rady by bylo záhodno více zdaňovat nemovitosti pořizované jako investice, což by snížilo poptávku po těchto. Poptávku, u které ČNB očekává spolu s cenami zpomalení růstu v následujících čtvrtletích.
Kromě vyššího zdanění investičních nemovitostí považuje naše národní banka za důležité pro stabilizaci cen na trhu s nemovitostmi i odstraňování různých daňových podpor souvisejících s nákupem bydlení na dluh, jako jsou odečitatelnost úroků z hypotečních úvěrů z daní a podobně. A lidem toužícím po koupi své vlastní nemovitosti by mělo pomoci třeba i utlumení inflačních očekávání spojené s růstem reálných úrokových sazeb.
Zatím jsou ale nově poskytované hypotéky na rekordní úrovni. Je jich neustále zhruba stejný počet, ale částky, jež se půjčují, vyšplhaly do neobvyklé výše. Protože lidé potřebují stále více peněz na to, aby si vytouženou nemovitost mohli dovolit koupit. Zadlužují se stále více, a to je pochopitelně v naší nejisté době riziko. Protože nic nemůže růst až do nekonečna. A pokud by jednoho dne ti, kdo mají hypotéku, nedokázali v masovém měřítku splácet, byl by kromě nich i náš bankovní sektor, jenž je údajně v dobré kondici, rázem v něčem docela jiném a daleko méně lichotivě znějícím.