Burza je jak známo právě tou institucí, jež se zabývá organizováním trhu s investičními nástroji. Jejím prostřednictvím lze tyto nástroje, tedy různé cenné papíry, investiční certifikáty, komodity a další záležitosti, kupovat i prodávat.
Právě na příslušné burze se potkávají emitenti s investory, tedy ti, kdo něco nabízejí, s těmi, kdo naopak dotyčnou záležitost poptávají. Emitenti tu tak mohou získat finanční prostředky, jež potřebují, a investoři poskytnutím těchto prostředků dosahují výnosů a zisků za své momentálně volné finance.
Jde tu tedy o dvojstranné aukce, ovlivňované nabídkou a poptávkou, jež ovlivňují dohadované ceny.
Na burze se uzavírají především maximálně standardizované transakce, odpadá tu tak potřeba složitých vyjednávání a nejistoty spojených s dalšími náklady a jinými komplikacemi. A burza je také místem, kde se mohou měnit i relativně malé úspory ve větší investice, sloužící k dosahování rozvoje a růstu.
Ceny na burze se odvíjejí do tržní síly, jsou tedy zároveň i ukazateli stavu ekonomiky jako celku.
Na burzách se podle jejich zaměření obchoduje s financemi, zbožím či službami. A pokud se zaměříme jenom na ty nejdůležitější z těch dnes existujících, lze si je rozdělit na dva typy:
- na ty, jež obchodují se zcela standardizovanými cennými papíry, jako jsou akcie a dluhopisy
- a na ty, které obchodují s kontrakty, tedy s různými podkladovými aktivy, jako jsou měny, komodity, energie či cenné papíry, jež se po vypršení buď realizují fyzicky, nebo finančně.
V České republice je nejdůležitějším organizátorem trhu s cennými papíry Burza cenných papírů Praha, menším a středním investorům pak slouží RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s. Tyto se řídí zákonem o podnikání na kapitálovém trhu a jsou pod dohledem České národní banky, jež reguluje jejich činnost ve spolupráci s ministerstvem financí.