I když jsou peníze ve své podstatě jenom peníze, tedy papírky či kovová kolečka, liší se tyto z pohledu lidí od jiných papírků a kovových koleček více než diametrálně. A to ne pro své fyzikální nebo jiné vlastnosti, což by se snad dalo pochopit. Tím, co odlišuje peníze od jiných kousků podobných materiálů, co je činí užitečnými a prakticky nenahraditelnými, je totiž pouze docela banální a dnes už vlastně naprosto neopodstatněná důvěra v to, že se za ně někde něco dostane.
Kdybychom brali peníze pouze takové, jaké tyto jsou, neměly by pro nás zřejmě ani sebemenší význam. Ale právě v ně vkládaná důvěra je činí tím, o co usilujeme, co potřebujeme a bez čeho se nehodláme pokud možno nikdy obejít.
Ale víte vy vlastně, čemu u finančních prostředků v dnešní době věříme? Dokážete si vysvětlit, proč právě penězům přikládáme takovou hodnotu? Kdybyste se nad tím zamysleli, možná přijdete na to, že na to vlastně nepřijdete. Nebo aspoň já jsem na to ještě nepřišel a nezdá se mi, že bych ten oříšek pro mou mozkovnu někdy rozlousknul.
U dávných peněz se dala jejich hodnota pochopit. Tehdy byly peníze zhotovované ze vzácných kovů jako takových, a tyto kovy z nich činily něco prokazatelně cenného. Později se pak sice začaly razit či tisknout peníze i z jiných materiálů, které už tak cenné nebyly, ale šlo vlastně aspoň o jakési poukázky, za které se dalo odpovídající množství drahého kovu u příslušné finanční instituce dostat.
Ale dnes? Co se skrývá za hodnotou peněz dnes, kdy už banky nemají ani zdaleka tolik drahých kovů či jiných vzácných pokladů, kterými by se měna dala podpořit? Dnes už hodnota peněz stojí skutečně jen na důvěře lidí v ně. A pokud jsou tyto už něčím kryty, pak často jen jinými měnami, které jsou ale také kryté jenom důvěrou lidu a její setrvačností.
A až nás jednoho dne taková víra v hodnotu peněz opustí, bude vlastně jedno, zda je máme nebo ne. Protože se znehodnotí a už si za ně nic nekoupíme.