Přestat bydlet u rodičů nebo v podnájmu či přestěhovat se z menšího do většího bytu. To je jen malá část těch, kteří si berou hypotéky na nákup nemovitosti. Velká část kupujících zakoupí byt ne pro svou potřebu, ale jako výhodný a bezpečný investiční produkt. Využívají aktuálních nízkých sazeb u hypotečních úvěrů a byt si zakoupí i za cenu toho, že budou část kupní ceny dlouhodobě splácet. V budoucnu se neočekává prudký pokles cen nemovitostí, proto jejich investice neztrácí na hodnotě.
Výhodný pronájem
Ve větších městech roste poptávka po nájemním bydlení, proto zakoupenou nemovitost může majitel obratem pronajmout. Inkasované nájemné často pokrývá i 100 % měsíční splátky hypotéky. Po zaplacení úvěru už přechází veškerý zisk z nájemného na majitele. Může jej pak použít jako vlastní zabezpečení na penzi nebo pro jiné investice. Pronajatá nemovitost se pak stává perpetuitou, tedy něčím, co stále generuje majiteli příjem.
Nevýhody pronájmu
U nákupu nemovitostí na pronájem je třeba pečlivě zvážit technický stav budovy, občanskou vybavenost v místě a stav bytu. Určitě bude třeba v průběhu let do oprav a úprav v bytě investovat. Je vhodné si z inkasovaného nájemného tvořit drobný fond na opravy a údržbu v bytě, kterou nebudou provádět nájemníci. Ti jsou ze zákona povinni hradit jen drobné opravy na bytě, do určité částky za rok. Pořízení nové kuchyňské linky nebo výměna popraskaných kachliček v koupelně či natření terasy jsou investice, které je povinen uhradit majitel bytu.
Aktuální úrokové sazby u hypoték se nyní pohybují pod 3 % za rok. Zvažte i vy, zda není vhodný čas na nákup nemovitosti. Po zaplacení úvěru je inkasované nájemné zajímavým měsíčním ziskem, a to i po několik let, bez nutnosti větších investic. V budoucnu mohou úrokové sazby růst, nepropásněte zajímavou příležitost.