Ať už si o tom myslí a říká kdo chce co chce, je faktem, že snídaní a často nejen snídaní mnoha našinců je kafe a cigareta. A je to pomalu jedna z nejdražších variant snídaně, jakou si našinci mohou dopřát. Protože jak je známo, tabákové výrobky u nás zdražují setrvale a ani blahé pohnutky neomlouvají cenu cigaret, a ani s kávou to zřejmě nebude v nejbližších letech právě ideální. I ta má podle prognóz zdražovat, a to rovnou několik let po sobě.
I když jsou dnes ceny kávy na burze nejvyšší za deset let, prý ještě neřekly poslední slovo a mají potenciál k ještě většímu růstu, a to kvůli slabším dodávkám a panující nejistotě. Úroda totiž byla ovlivněna nejen suchem a mrazy v Brazílii, ale nyní panují i obavy z občanské války u dalších z významných dodavatelů, tedy v Etiopii. Vietnam se pak coby dodavatel potýká s šířením koronaviru, Kolumbie zavedla kvóty na export a navrch jsou tu i problémy panující často v mezinárodní dopravě.
Zelená nepražená káva tak dnes stojí na newyorské burze skoro dva a půl dolaru za libru, což je skoro dvojnásobek ve srovnání s loňskem a co nikdo nepamatuje za posledních deset let.
U nás se sice ceny kávy dosud drží na stabilní úrovni, protože zde se do cen promítá nejen surovina sama, ale i další náklady jako doprava, marže obchodníků a pražení, a i zprostředkovatelé mají dosud určité zásoby, ale postupem času i zde dojde k nárůstu cen o nějakých deset až dvacet procent, což se podepíše nejvíce na nejlevnějších druzích kávy. A protože výše uvedené problémy jen tak nepominou a našinci navíc platí vyšší ceny i plantážním dělníkům v rámci Fair Trade, bude dráž a dráž i v dalších letech. A když se k tomu ještě přidá růst cen energií a obalů a inflace, můžeme očekávat, že se možná budeme u televize divit, že může penzista nabízet hostům v komedii Kulový blesk pravou brazilskou kávu.
Když porovnáme (nejen) naše důchody a ceny, jež budou možná hodně silná káva.