Protože jsou peníze důležitá věc, a potřebují je nejenom lidé, ale i celé státy, je naprosto pochopitelné, že jsou jak lidé, tak i státy posuzovány i z ekonomického úhlu pohledu. A to třeba i mezinárodní ratingovou společností Fitch Ratings.
Ani Česká republika se tak letos nevyhnula zhodnocení toho, jak si tato vede. A byť nemáme my obyčejní lidé zase až tak dokonalý přehled o tom, co tu co obnáší, přesto si z našeho pocitu můžeme udělat určitý obrázek o tom, co naše hodnocení AA- znamená. Áčko v nás může evokovat pocit, že to je docela dobré, mínus pak pro změnu to, že tu zase není všechno až tak ideální, jak by to mělo a mohlo být.
A co že si tedy o nás zmíněná ratingová společnost myslí?
Optimisticky na nás pohlíží hlavně díky tomu, že před nedávnem vytvořená nová vláda slibuje nový a úspornější státní rozpočet, než s jakým nedávno přišla vláda předchozí. Líbí se tu, že by se měl snížit státní deficit z pěti na 4,1 procenta hrubého domácího produktu, že by měla vláda v nejbližších dvou letech snižovat vládní výdaje a méně navyšovat platy ve státním sektoru.
Za pozitivní se pak bere třeba i to, že se zdá být naše ekonomika odolná vůči restrikcím zavedeným v souvislosti s pandemií. Lapidárně řečeno, že nás nějaký ten koronavirus nerozhodí a že naše ekonomika po nízkém růstu třeba kvůli problémům automobilek s nedostatkem polovodičů a dalších součástek poroste v následujících dvou letech zřejmě průměrným tempem 4,4 procenta ročně.
Ovšem kritičtější je tu názor na poměrně vysoké deficity státního rozpočtu, jež tu máme v nejbližších dvou letech mít, byť jejich výše není v poměru k našemu hrubému domácímu produktu zase až tak špatná.
K čemu je pak hodnocení ratingu dobré? Především k tomu, že značnou měrou ovlivňuje investory, protože hodnotí pravděpodobnost řádného splácení půjček a ovlivňuje jejich ochotu určitému státu půjčit i podmínky, za nichž se půjčuje. Což snad nepovede k tomu, že si naše vláda začne zase zběsile půjčovat s řečmi o tom, jak je to za dané situace výhodné.