Kdo před několika lety sledoval zprávy, zřejmě hořce zalitoval, že si spořil své koruny nebo jiné klasické měny a zcela opomenul svět kryptoměn. Jak jenom tehdy vyletěly vzhůru Bitcoiny a jak si na tom jenom nahrabali ti, kteří si je ve správnou chvíli pořídili a v neméně správnou chvíli prodali!
Ale mnohé z nás to zrovna k nákupu kryptoměn nepřimělo. Ne proto, že bychom snad nechtěli pohádkově zbohatnout, ale proto, že jde o tématiku, které většina z nás nerozumí, kterou známe jen velice okrajově nebo dokonce vůbec. A když pak zmíněné Bitcoiny začaly významně kolísat a bylo to s nimi jako na houpačce, když se na nich v jednu chvíli vydělávaly velké peníze a vzápětí se na nich dalo citelně prodělat, ztratil kdekdo z nás jakýkoliv zájem.
A tak jsou u nás dodnes kryptoměny něčím okrajovým, něčím, co si jen tak někdo nepořizuje. A stále tomu my Češi nerozumíme, nevíme, co a jak.
A nejednou na to doplácíme. Jak tomu bylo třeba i před pouhou velice krátkou dobou, před posledními Vánocemi. Kdy přišli podvodníci se zcela novým trikem a připravili tak důvěřivce o docela velké peníze, o miliony.
Tito podvodníci prostě telefonicky varovali lidi, že jsou jejich peníze v ohrožení, a ‚moudře jim radili‘, co a jak je záhodno učinit, aby své jmění zachránili. A jak ona rada zněla? Lidé měli prostě své peníze vybrat z účtů a vložit je do bankomatu na kryptoměny. Tvrdili, že byly účty našich lidí napadeny, zaštiťovali se údajnou spoluprací s policií, a lidé jim na to v nejednom případě skočili. A než aby své peníze zachránili, přišli o ně.
I když banky do omrzení varují před možnými podvodníky, i když nejednou připomínají lidem, aby nikomu nesdělovali své údaje od internetového bankovnictví a oznamují, že samy nikdy po klientech takové informace nežádají, vždycky se najde někdo, kdo se nechá zmást.
A tak mají ti podvedení jistotu, že už o své peníze nepřijdou. Už je totiž nemají. A kde nic není, tam jak známo ani smrt nebere.