Tak už nejenom obyčejní lidé vidí, že nejsou státní finance v pořádku. Dosavadní vládci s více než růžovými brýlemi na očích, tvrdící nám, že jsme vlastně málo zadlužení a můžeme si tak dovolit žít na sekeru ještě víc, respektive že se zadlužováním propracujeme k blahobytu, jsou pryč od válu, a nyní už tak i ti noví tam nahoře vidí, že naše státní finance nejsou v pořádku. Ba že jsou ve vysloveném nepořádku.
Podle Národní rozpočtové rady pak naše státní finance ani v pořádku být nemohou. Státní výdaje jsou totiž prostě nastavené tak, že každý rok vytvářejí automaticky deficit 320 miliard korun, a pouhým škrtáním postradatelných výdajů se tak nikdy k pozitivním výsledkům nepropracujeme. A tak tito ‚hlídači rozpočtu‘ tvrdí, že bude muset nevyhnutelně dojít i na zvyšování daní, abychom se dobrali lepších výsledků, než jakých dosahujeme a můžeme dosahovat.
Strukturální deficit roku 2021 bude prostě dělat asi 5,3 procenta HDP, a na tom už ani ekonomický růst nic nezmění. Rychlejší růst mezd a platů by sice mohl pomoci, protože představuje i vyšší příjmy pro státní kasu, ovšem zároveň se tu projevuje i zhoršení epidemiologické situace, jež zpomalí oživování ekonomiky, plus tu negativní roli sehrají i rostoucí ceny energií, vyžadující větší pomoc tímto neúměrně zatíženým domácnostem.
Díky nové vládě, která slibuje snahu o zlepšení v oblasti státních financí, tu máme naději, že bude snad o něco lépe. Ovšem stane-li se tak, a nakolik výrazný posun k lepšímu to bude, to se zatím nedá ještě říci. Stále ještě není známá konkrétní konsolidační strategie a jednotlivé vládní kroky, jež by měly zlepšení naší ekonomické situace přinést. A dokud tu bude rozpočtové provizorium, řídící se podle pravidel roku 2021, půjdeme naopak nadále ke dnu. Protože se v tomto počítalo s ročním deficitem pěti set miliard korun.