I když nedobrovolně, přesto jsme údajně coby národ začali moudřet. Aspoň tedy pokud je řeč o financích. Zatímco se předchozí a vlastně i současná vláda věnovaly štědrému rozdávání peněz a lidé si tak přicházeli na své, přišel zlom a dnes už je všechno jinak. Už po dlouhé měsíce jsme kvůli pandemii vystaveni nejrůznějším omezením, což přináší i ekonomické nesnáze, a to nevyhnutelně vedlo a vede k tomu, že už neuvažujeme v tehdejších, třeba i necelý pouhý rok starých intencích.
A protože mnozí z nás kvůli pandemii zažili a často stále ještě zažívají omezování nebo i vyslovený zákaz jejich výdělečných aktivit a s tím spojené finanční potíže, je nasnadě, že už dnes většina z nás nemyslí na to, jak peníze rozfofrovat, ale jak je naopak ušetřit.
Spoření a omezování výdajů je tak trendem dnešních dní. Podobnému počínání se podle statistik hodlá věnovat naprostá většina našinců, a to nejen z řad těch, kdo už nevědí, jak svou finanční situaci zvládnout, kdo nemají po finanční stránce ani trochu na růžích ustláno.
Více než polovina Čechů se prý obává, že se jejich rodinám bude v tomto roce dařit hůř než dříve, a naopak těch, kdo věří v pozitivní vývoj svých financí, je jenom minimum.
Bojíme se zkrátka o práci, bojíme se poklesu příjmů, a tak se reaguje tak, jak se reaguje. Neplánuje už se ani zdaleka tolik úprav domácností, poklesnou výdaje vynakládané za dovolené, auta, elektroniku, nebude se tolik utrácet za restaurace či za zábavu.
A jestli někdo v dnešní situaci spořit nehodlá, pak je ve většině případů důvodem k tomuto skutečnost, že takový člověk nemá z čeho šetřit.
A protože nikdo pořádně neví, jak se situace vyvrbí, budou se prý preferovat běžné účty a hotovost, aby byly peníze po ruce.
Lidé postě chtějí mít v těžkých časech rezervu. Což je chvályhodné. A co je také obzvlášť důležité v současné situaci, kdy prý asi každá pátá domácnost nemá úspory žádné a stejný počet je i těch, kdo mají jen zanedbatelné rezervy. Což je hazard ve chvíli, kdy nevíme, co nám zakážou třeba už zítra a jak se to na nás podepíše.