V případě stavebního spoření se jedná o specifický typ spoření, určený k tomu, aby si klient našetřil na budoucí výstavbu, rekonstrukci nebo další stavební úpravy nějaké nemovitosti. Člověk sem ukládá své vlastní prostředky, jež jsou zhodnocovány jednak připisovanými úroky a jednak i jistou státní podporou, na niž vzniká při splnění jasně daných podmínek nárok.
Střadatel tu však má nejen možnost našetřit si za výhodnějších podmínek, ale také si vzít výhodný úvěr ze stavebního spoření.
Vhodnost tohoto spoření se pochopitelně liší podle toho, co jednotlivé finanční instituce, jež toto spoření poskytují, nabízejí, plus samozřejmě i podle toho, jak velký příspěvek je státem nabízen.
Stavební spoření si u nás může zřídit fyzická stejně jako i právnická osoba, přičemž nárok na státní podporu mají pouze osoby fyzické. Státní podpora pak náleží občanům České republiky, občanům některé ze zemí EU, kteří mají na našem území povolení k pobytu a bylo jim přiděleno rodné číslo, a jiným fyzickým osobám s trvalým pobytem na území České republiky a naší zemí přiděleným rodným číslem.
Stavební spoření si může pořídit kdokoliv bez ohledu na věk, za nezletilé tu však rozhodují jejich zákonní zástupci.
Při založení stavebního spoření si klient stanovuje cílovou částku, sestávající ze vkladů, státní podpory, úvěru ze stavebního spoření a úroků z vkladů a státní podpory bez daně z příjmů z těchto úroků, již naspořené prostředky nesmí překročit, již lze ale před jejím překročením navyšovat. Při podpisu smlouvy se hradí poplatek z cílové částky, respektive se platí tentýž poplatek i při pozdějším navýšení cílové částky, ve smlouvě je stanoven úrok a úroková sazba úvěru, jenž lze získat, plus podmínky pro získání dotyčného úvěru, sjednává se tu forma plateb a uvádí prohlášení, zda klient žádá o státní podporu.
Výhodou tohoto spoření je jeho relativní finanční výhodnost a jeho pojištění.