Co je to vlastně finanční trh? Jedná se v podstatě o systém institucí a instrumentů, které zabezpečují pohyb peněz a kapitálu mezi nejrůznějšími ekonomickými subjekty na základě poptávky a nabídky. Pod poptávkou se tu skrývá investování a pod nabídkou spoření. Což znamená, že ti poptávající shánějí finance, zatímco ti nabízející takové potřebné finance nabízejí a poskytují.
Těmi, kdo aktuálně nabízejí největší objem finančních prostředků, jsou domácnosti, firmy či stát, a na chodu finančního trhu se podílejí mimo již zmíněných i velké finanční ústavy, mezi něž patří banky, pojišťovny, kampeličky, penzijní a investiční fondy, leasingové společnosti, makléři a podobně.
Financování může probíhat:
- Přímo, bez účasti zprostředkovávající třetí strany.
- Nepřímo, s pomocí zprostředkovatele.
- Respektive polopřímo, kdy má v podobných transakcích nějaká třetí strana sice jistou zainteresovanost, jako je dejme tomu nějaké poradenství, ale tato sama do zprostředkovávání nezasahuje
Finanční trh se dá rozdělit podle různých kritérií. Může být
- kapitálový s dobou splatnosti delší než jeden rok
- a peněžní se splatností do jednoho roku.
Pak může být ale i
- peněžní, související s penězi a úvěry,
- kapitálový, související s investičními nástroji,
- devizový, operující s cizími měnami
- a komoditní, tedy zaměřený na drahé kovy.
A konec konců je tu i členění na trh
- regionální,
- národní,
- mezinárodní,
- či nadnárodní.
Na peněžním trhu se lze setkat s netermínovanými nebo krátkodobými termínovanými vklady a krátkodobými úvěry jako jsou depozitní certifikáty, směnky a státní pokladniční poukázky, na trhu kapitálovém se středně- a dlouhodobými termínovanými vklady a dlouhodobými úvěry, jako jsou akcie, dluhopisy, hypotéční zástavní a podílové listy.
Finanční trh se řídí mnoha zákonnými a podzákonnými právními normami, jako jsou mezinárodní smlouvy, evropské právní normy, vnitrostátní prameny finančního práva a ústavněprávní předpisy související s finančním právem, u nás je pak finanční trh pod dálkovým dohledem České národní banky nad finančními institucemi.